محیط زیست

محیط زیست،مشکلات،موانع اجرایی

باران اسیدی و تاثیر آن بر رشد گیاهان

باران اسیدی امروزه پدیده مهمی است که مردم اطلاعات کمی راجع به آن دارند.آنچه که باران اسیدی را به عنوان مشکلی بزرگ مطرح می کند بدلیل پدیده آلودگی و غیر بهداشتی بودن آن است.

دود کارخانجات و وسایل نقلیه و دستگاه هایی که با سوخت فسیلی مثل گازوئیل و بنزین کار می کنند باعث می شوند که هوا را آلوده کنند .

با افزایش آلودگی در شهر ها مقدار بیشتری دی اکسید کربن و دی اکسید سولفور و .... به هوا وارد شده و این مواد با بخار آب موجود در هوا ترکیب شده و در نتیجه اسیدهای مختلفی را ایجاد نموده و این اسیدها به همراه باران به زمین بر می گردند و ایجاد باران اسیدی می کنند و این باران ها موجب از بین رفتن گیاهان و خشک شدن آنها می گردند و همچنین آب دریاچه ها را آلوده و در نتیجه موجودات زنده را هلاک می کنند.

امروزه کمتر نقطه ای از جهان را می توان یافت که ساکنان آن از آلودگی هوا رنج نبرند. متاسفانه اسیدی شدن باران ارتباط مستقیمی با آلودگی هوا دارد باران های اسیدی که که از گازها و بخارات ماشین ها و کارخانجات تشکیل می شود به تدریج محیط اطراف ما را آلوده کرده و بعد با ترکیب شدن با قطرات باران به صورت باران اسیدی بر سر ما فرو می ریزند و محیط زیست اطراف ما را آلوده و نابود می سازند. همچنین باران های اسیدی آسیب های جدی به گیاهان و پوشش گیاهی وارد کرده و موجب آلودگی خاک و آب سفره های زیر زمینی می گردد.

پزوهش گران گزارشات متعددی از تاثیرات حاصل از ریزش باران های اسیدی در گو نه های مختلف گیاهی ارائه نموده اند که از آن جمله کاهش قدرت رویش دانه ها کاهش پایداری گیاهان در برابر بیماری های گیاهی و ریختن برگها را می توان نام برد.

اما مطلب مهم این است که چه چیزی باعث می شود باران که در واقع رحمت الهی است تبدیل به اسیدی شود که برای همه جانداران اعم از حیوانات انسانها و گیاهان خطر ناک می شود؟

مهمتری عامل تشکیل دهنده باران های اسیدی دی اکسید سولفور می باشد این گاز از طریق سوخت های فسیلی مثل گازوئیل و بنزین و زغال سنگ به وجود آمده و به فضا وارد می شود .این گاز هنگامی که با قطرات باران ترکیب می شود به اسید سولفوریک تبدیل می شود و این تبدیلات بیشتر در ابرها و هوای آلوده صورت می گیرد.

از دیگر عناصر بوجود آورنده باران اسیدی اکسید های نیتریت و نیترات می باشد که منبع آن هم از طریق کارخانجات برق و دود اگزوز خودروها است و اینها همه به فضا وارد شده و در ابرها به اسید تبدیل شده و اسید نیتریک رابوجود می آورند.

 باران اسیدی توسط مقیاسی به نام  phاندازه گیری می شود.هر چه میزان ph پایین تر باشد آن آب دارای قدرت اسیدی بیشتری است مثلا آب خالص دارای  phمعادل 7 می باشد باران معمولی نسبتا خاصیت اسیدی دارد چرا که دی اکسید کربن محلول در آب موجود است بنابراین  phباران معمولی در حدود 5 تا 5.5 می باشد.

  Ph باران اسیدی و مواد شیمیایی که سبب به وجود آمدن باران اسیدی می گردند کمتر از 5 می باشد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391ساعت 0:32  توسط عباسی  |